Vajeniški sejem Montafon

Montafonski sejem vajeništva je bil prvi od zdaj več medsebojno povezanih in komplementarnih instrumentov v dolini Montafon za privabljanje bodočih kvalificiranih delavcev in preprečevanje izseljevanja. Poteka enkrat letno jeseni na Politehniški šoli, nazadnje kot spletni dogodek.

Slika
Schulmesse Montafon

 

Ozadje

Bivalno-gospodarsko območje doline Montafon zaznamujejo edinstvena naravna in kulturna krajina, alpsko in gozdarsko kmetijstvo ter turizem, ki je danes ena najpomembnejših gospodarskih panog. V desetih skupnostih živi dobrih 17.000 ljudi, ki se močno identificirajo s svojo regijo. Razvoj regije razumemo kot skupno nalogo vseh ljudi, ki živijo in delajo v dolini.

Regionalno mreženje aktivno spodbujata združenje WIGE (gospodarska skupnost) in Stand Montafon (zveza desetih občin) z namenom preprečevanja dramatičnega odliva kupne moči, zagotavljanja delovnih mest in vajeništva ter povezovanja vseh lokalnih podjetij in ustvarjanja dobrih okvirnih pogojev. Če se mladi odločijo za vajeništvo izven doline, tja običajno preselijo tudi svoje poznejše življenjske razmere in izgubijo pomembne člene v verigi delovanja.

Vajenci in kvalificirani delavci v storitvenem, trgovskem, obrtnem in turističnem sektorju so v dolini bolj povprašeni in iskani kot kdaj koli prej. Kljub temu je vse težje pridobiti pripravnike iz regije. Zato so dobro povezovanje in sodelovanje med vsemi podjetji in akterji v dolini ter dobri, usklajeni instrumenti zelo pomembni za zagotovitev prihodnosti poslovne lokacije in regije.

 

Cilji

- Prikaz različnih razpoložljivih mest, priložnosti in poti za vajeništvo.

- Naj bodo privlačna in kvalificirana delovna mesta vidna in jih vzdržujte.

- Prebujanje želje po vajeništvu v regiji.

- Spoznati podjetja za usposabljanje in se z njimi pogovarjati.

- Zagotoviti prihodnost Montafona kot poslovne lokacije.

 

Opis ukrepa

Ciljne skupine vajeniškega sejma so dijaki 3. in 4. razreda srednje šole (13/14 let), politehniške šole (15/16 let) in višjih strokovnih šol (14 let in več) regije Montafon.

 

Implementacija

WIGE je regionalno zasidran in deluje kot močna vez med podjetji, vajenci, šolami, študenti, starši in pomembnimi institucijami. Akterji prevzemajo odgovornost v regiji in razvijajo trajnostne projekte, ki so med seboj usklajeni in imajo močan vpliv le skupaj.

 

- Vajeniški sejem Montafon

Prvi sejem je bil leta 2013 v Kulturnem domu. Od leta 2015 poteka vsako leto en dan v oktobru na Politehniški šoli (30 razstavljavcev). Različna svetovalna središča (Gospodarska zbornica, Poklicno-informacijski center Bifo, Zavod za zaposlovanje AMS, aha Vorarlberška mladinska organizacija) in Odprto mladinsko delo v Montafonu so zdaj na krovu. Za spremljevalni program in moderacijo bosta skrbela dva vajenca. Poseben vrhunec in zanimivost je nagradna igra. Vsak mlad lahko sodeluje z izpolnjeno vozovnico. Žigi se dajo po obisku stojnice in opravljeni nalogi.

- LEMOS JE DIGITALNI

2020 sejem se je predstavil na spletu preko vajeniške platforme LEMO: "Lemos gre digital". V živo preko Instagram računa @lehremontafon je bilo mogoče gledati posebej izdelane filme (vsak po 15 min) 11 izobraževalnih podjetij (2500 ogledov na dan). Dijaki so imeli možnost postavljati vprašanja preko funkcije za komentarje. Poleg tega so bile za študente organizirane strokovne predstavitve.

Digitalni sejem vajeništva v prihodnosti ne namerava nadomestiti "pravega", bi pa lahko postal učinkovit dodatek k pobudi "Vajeništvo v Montafonu (LEMO)", da bi dvojno usposabljanje v Montafonu postalo privlačnejše.

- Spletna platforma za vajeništvo LEMO (vajeništvo v Montafonu)

Leta 2018 je WIGE izdal regionalno spletno platformo za vajeništvo LEMO, ki je pomembno in pregledno orientacijsko orodje za vse študente v okviru njihovega poklicnega izobraževanja. Med drugim ponuja pregled vseh regijskih ponudb vajeništva in izobraževalnih podjetij, informacije in poročila o vajeniškem sejmu ter portrete vajencev.

- Revija za vajeništvo "Lehre Montafon

Dvakrat letno izide regijska revija za vajeništvo v tiskani različici za vsa gospodinjstva Montafon in na spletu na platformi za vajeništvo. Revijo izdaja WIGE in vsebuje regionalne in nacionalne informacije in poročila o dvojnem usposabljanju ter portrete in intervjuje vajencev in trenerjev vajencev.

 

Samo-evalvacija

Prihodnja sposobnost preživetja podeželske regije temelji na ohranjanju mladih usposobljenih ljudi v njihovi domači regiji. Privlačne ponudbe usposabljanja in delovnih mest, dobra prometna infrastruktura in visoka kakovost življenja skupaj z dobrimi regionalnimi instrumenti so ključni dejavniki za ohranjanje lokalnih mladih. Poleg tega spodbujajo kvalificirane ljudi, da se preselijo na podeželska območja.

 

Ugotovitve

Tesno povezovanje in sodelovanje vseh akterjev v regiji se izvaja zgledno in kontinuirano ter se nenehno razvija. S skupnimi močmi je mogoče dati močne signale v regiji – predvsem na področju dualnega izobraževanja – in zagotoviti Montafon kot poslovno lokacijo.

 

Kontaktni podatki: 

Kirchplatz 17, 6780 Schruns, Österreich

T. +43 (0) 5556 / 21250

E. info@wige-montafon.at

 

Links:

Apprenticeship fair 2019 (in German)

http://www.lehremontafon.at/NODE/122

 

LEMO: Online apprenticeship platform (in German)

http://www.lehremontafon.at/

 

Instagram + Facebook: apprenticeship in the Montafon (in German)

https://www.instagram.com/lehremontafon/

https://www.facebook.com/Lehre-Montafon-108402507636719